Späť na blog

Projektová dokumentácia ako nutné zlo na získanie stavebného povolenia?

Projektová dokumentácia - prezentačný obrázok článku

Je projektová dokumentácia nutné zlo na získanie stavebného povolenia?

Toto je problém, keď súčasný stav konzumnej spoločnosti dospel k presvedčeniu, že projektová dokumentácia je len nevyhnutné zlo na získanie stavebného povolenia. Stavebník si často vyberie už hotový projekt, ktorý sa mu po formálnej stránke páči, bez ohľadu na okolnosti miesta a situáciu umiestnenia. Papiere pre projekt má za dva až tri dni hotové. Žiaľ, niektorých projektantov vyššie uvedené súvislosti nezaujímajú. Mnohí „tvorcovia“ projektov stavieb sa prispôsobili a sú pripravení chrliť množstvo projektov pochybnej kvality za cenu, ktorá zodpovedá ich „kvalite“. A objednávateľ má pocit víťazstva.

Potom snaha o vypracovanie projektu zodpovedajúceho zásadným aj elementárnym požiadavkám za primeraný honorár pripadá stavebníkovi ako zdieranie, pričom si neuvedomuje, že ak ušetrí na kvalite projektu, niekoľkonásobne viac ho to bude stáť pri realizácii diela, nehovoriac o prevádzkových nákladoch hotovej budovy. Máme príklady, keď si to stavebník uvedomil až počas výstavby alebo pri užívaní domu.

Ďalším problémom v tejto súvislosti sú neuveriteľne prebyrokratizované požiadavky stavebných úradov v rámci stavebného konania, keď aj pri jednoduchých stavbách vyžadujú všetky profesie (hoci v praxi si dodávateľ inštalácií projekt prevažne spracuje podľa použitých komponentov), ale aj ďalšie prílohy predstavujúce veľkú časť ceny projektu – a tie tvoria nezanedbateľnú čiastku honorára.

Prečo sa rozhodnúť pre individuálny projekt domu?

Individuálny projekt rodinného domov je projekt, ktorý je navrhnutý na mieru podľa vašich konkrétnych požiadaviek a prianí. Individuálny projekt vám umožňujú mať plnú kontrolu nad tým, ako bude váš dom vyzerať, aký bude mať charakter, štýl a atmosféru. Individuálne projekty sú zvyčajne drahšie a zložitejšie na realizáciu ako katalógové projekty, vyžadujú spoluprácu s architektom, ktorý vám pomôže vytvoriť váš vysnívaný dom podľa vašej predstavy a sú vhodné pre ľudí, ktorí majú špecifické požiadavky na dizajn alebo funkčnosť svojho domu, napríklad pre prispôsobenie sa terénu, orientácii, výhľadu, súkromiu.

Výstavba rodinných domov

Špecializujeme sa na komplexné služby v oblasti projektovania a výstavby rodinných domov.

Zobraziť služby

/ POZRI AJ ĎALŠIE ČLÁNKY

Viac článkov